Metal Mine Festival już pod koniec sierpnia!

0
955

Po trzech latach przerwy kvltowy festival Metal Mine pojawia się w nowej odsłonie!
Podczas dwóch dni festiwalu zobaczymy 22 zespoły! Teren imprezy to oczywiście wyjątkowa i niesamowita przestrzeń Starej Kopalni w Wałbrzychu. Festiwal odbędzie się 25-26 sierpnia 2023.

Bilety do nabycia: https://www.ticketmaster.pl/…/metal-mine-festival…/27575

Organizatorzy nadchodzącej edycji Metal Mine otworzą się na nowe gatunki muzyczne. Teren imprezy to oczywiście wyjątkowa i niesamowita przestrzeń Starej Kopalni w Wałbrzychu. Kto był ten wie, że miejscówka jest niesamowita. Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu to największa postindustrialna atrakcja turystyczna w Polsce, zlokalizowana na terenie dawnej kopalni. Przeprowadzona w 2014 roku rewitalizacja pozwoliła na stworzenie wyjątkowego obiektu. Na terenie 4,5ha znajduje się wiele zabytkowych obiektów poprzemysłowych z autentycznym wyposażeniem, m.in. zabezpieczonym i udostępnionym dla zwiedzających parkiem maszynowym. Między kopalnianymi maszynami powstanie strefa z food truckami i zimnym piwem, stoiska z merchem wykonawców, pole namiotowe. Uczestnicy będą też mieli możliwość kontaktu z muzykami w specjalnej strefie Meet & Greet.

Dotychczas swój udział w festiwalu potwierdziły zespoły:

Rotting Christ, Taake, GAEREA, HATE, Karg, Heretoir, Doomas, Medico Peste, Jarun, Besides, Agressiva69, Deadpoint, Dormant Ordeal, Baalzagoth, Kalt Vindur, Sothoris, LYRRA, PANDRADOR, AZELS MOUNTAIN, ZGROZA, ARMADA, DYSANGELIUM

Event na fb: https://www.facebook.com/events/1869760283365591/

Karnety w cenach:

  • bilet 2-dniowy – 230 zł
  • bilet 2-dniowy + pole namiotowe – 250 zł

Rotting Christ (black metal, Grecja)

Legenda helleńskiego metalu! Rotting Christ fanom metalu w kraju nad Wisłą znany jest doskonale – Sakis Tolis nigdy nie zapomniał o polskich fanach, którym jeszcze w latach 80′ wysyłał pierwsze demówki zespołu i od których regularnie otrzymywał słowa wsparcia i uznania. Rotting Christ ma na koncie 13 pełnych płyt, szereg kompilacji, Ep-ek i splitów oraz niemalże niezliczoną ilość koncertów w naszym kraju, które zawsze przyjmowane są z ogromnym entuzjazmem.

Taake (black metal, Norwegia)

Piekło, ból, cierpienie i wieczne zimno – tak najlepiej można opisać muzykę komponowaną przez Hoesta, który jest założycielem projektu. Taake od 1995 roku nie zbacza ze ścieżki mrocznego norweskiego black metalu, a każde kolejne wydawnictwo stanowi solidny dowód na hołdowanie tradycyjnym wartościom tego gatunku. Ostatni pełnowymiarowy album “Kong Vinter” spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem wśród fanów. Przygotujcie się na solidną porcję bezkompromisowej czarnej sztuki prosto z mroźnego Bergen! Czy na Metal Mine Festival usłyszymy nowe kompozycje? Przekonajcie się sami!

Dla fanów: Darkthrone, Tsjuder, Satyricon, Gorgoroth

GAEREA (black metal, Portugalia)

­Gaerea to portugalski zamaskowany black metalowy kwintet. Już swoim debiutanckim albumem „Unsettling Whispers” (2018) zyskali sympatię słuchaczy
i mediów, a to skłoniło Season of Mist do podpisania z nimi kontraktu. Płyty „Limbo” i tegoroczny „Mirage” stanowią natomiast dowód, że Gaerea jest zespołem o własnej wizji black metalu. Zespół umiejętnie łączy agresję, dzikość i niesamowity klimat z hipnotyzującymi rozwiązaniami i pełną melodii sekcją rytmiczną. Ich muzyka jest przepełniona wieloma emocjami, a podczas koncertów udowadniają, na czym polega magia ich muzyki. Już wkrótce będziecie mogli się o tym przekonać na Metal Mine Festival!

Dla fanów: Schammasch, Auðn, Misþyrming

HATE (Blackend death metal)

Karg (post-black metal, Austria)

Karg to austriacka black metalowa formacja powołana do życia przez Michael’a Koglera. Zespół zagra w Polsce po raz pierwszy! To muzyczny konglomerat łączący atmosferyczną odmianę black metalu z post-rockiem i shoegaze’owym klimatem wypełniony histerycznym wokalem Michaela z Harakiri for the sky .Lirycznie dotyka dość osobistych sfer ludzkiego życia takich jak utracona miłość, nadużywanie narkotyków czy też myśli samobójcze i depresja. Tak więc możecie się spodziewać ekstremalnie emocjonującego występu! To również pierwszy w historii występ tego zespołu w naszym kraju.

Dla fanów: Harakiri for the Sky, Ellende, Anomalie

Heretoir (post-black metal, Niemcy)

Muzyka prezentowana przez niemiecki Heretoir stanowi wypadkową wielu niezwykle klimatycznych gatunków. W kompozycjach dominuje atmosferyczny post-black metal, ale znajduje się w nich dostatecznie miejsca na liczne ukłony w kierunku shoegaze, post-rocka czy klasycznego rocka progresywnego. Muzyczne mariaże stanowią tło historii opowiadających o poczuciu izolacji, melancholii. Od roku 2006 mogą pochwalić się szeregiem koncertów i występami na znanych festiwalach u boku m.in. Ghost Bath, Agalloch – The Official Page, Secrets of the Moon, Kalmah czy Graveworm. Niemcy mają na swoim koncie dwa albumy, ale już jesienią bieżącego roku ukaże się kolejne pełnowymiarowe wydawnictwo. Istnieje więc duża szansa, że uczestnicy tegorocznej edycji MMF usłyszą nowe kompozycje na żywo!

Dla fanów: Lantlos, Harakiri for the sky, Deafheaven

Doomas (melodic doom/death metal, Słowacja)

DOOMAS – pochodzący ze Słowacji zespół umiejętnie łączy melodyjność i posępność doom metalu z agresją, ciężarem i brutalnością death’u. Niejednokrotnie pojawiali się w line-upie znanych festiwali (np. Stonehege, Rotten Fest, Goothom czy Czech Death Festival), w tym także na wielu polskich imprezach (np. Niech Cisza Milczy, Siekiera Festival), a także występowali u boku wielu znanych zespołów (m.in. Rotting Christ, Naglfar, Sinister czy Melechesh). Podczas wizyty w Wałbrzychu formacja będzie promować tegoroczne wydawnictwo „R’lyeh”, co oznacza, że należy się przygotować na misterium ku chwale wielkich przedwiecznych!

Medico Peste (black metal, Polska)

MEDICO PESTE – polski black metalowy zespół założony w 2010 roku. W 2011 roku formacja wydał demo, a wkrótce potem debiutancki album „א: Tremendum et Fascinatio”. Debiut krakowskiego ansamblu zaimponował fanom na całym świecie wyrazistym podejściem do black metalu. Kolejne wydawnictwa: „Herzogian Darkness” oraz „ב:The Black Bile” udowodniły klasę zespołu. Tematyka tekstów oscyluje wokół szaleństwa i religii, a psychopatyczny i pełen wściekłości black metal jest przeplatany szeregiem innych wpływów, między innymi awangardą, post-punkiem i muzyką kabaretową.

Dla fanów: Mgła, Blaze of Perdition, Inferno (CZ)

Jarun (progressive black metal, Polska)

Jarun to bardzo dobrze znana nazwa w polskim undegroundzie, czego dowodem są regularne koncerty oraz obecność w line-upie takich festiwali jak np. Uwolnić Muzykę, Niech Cisza Milczy bądź BLACK WAVES FEST. Zespół łączy w swojej muzyce autorską wizję mieszanki progresywnego black metalu z folkowym klimatem. Wszystkie dotychczasowe wydawnictwa grupy spotkały się z uznaniem krytyków, którzy doszukują się w twórczości Jarun inspiracji takimi grupami jak Drudkh, Negura Bunget czy rodzimego Thy Worshiper.

Dla fanów: Negură Bunget, Drudkh (Official), dordeduh

Besides (post-rock, Polska)

Zespół Besides powstał w 2011 roku i bardzo szybko, bo w zaledwie trzy lata stał się jednym z najpopularniejszych post-rockowych zespołów w Polsce. Kwartet podbił serca milionów ludzi w Polsce podczas telewizyjnego talent show – Must Be The Music Polska, zdobywając główną nagrodę w ósmej edycji programu. Zespół zagrał ponad 200 koncertów w kraju i za granicą oraz wydał do tej pory trzy studyjne albumy: „We were so wrong” (2013), „Everything is” (2015) oraz „Bystanders” (2020). Ostatnia płyta to album koncepcyjny nagrany z kwartetem smyczkowym i jest inspirowany historiami więźniów Auschwitz i losami mieszkańców okolicznych ziem żyjących w cieniu obozu podczas II wojny światowej. Członkowie Besides pochodzą z okolic Oświęcimia i wydawnictwo to zrodziło się z osobistej potrzeby przepracowania nagromadzonych przez lata emocji.

Dla fanów: Mogwai, MONO (Japan), Tides From Nebula

Agressiva69 (industrial rock, Polska)

AGRESSIVA 69 – niejednokrotnie nazywani jednymi z pierwszych przedstawicieli rocka industrialnego w Polsce. W muzyce umiejętnie łączą najlepsze cechy dark wave, rocka, metalu i elektroniki. Grupa została założona w 1989 roku w Krakowie przez Tomasza Grochola i Jacka Tokarczyka. W ponad 30-letniej historii zespół zagrał liczne trasy koncertowe, występował na rozmaitych festiwalach (m.in. Jarocin Festival, Odjazdy’93, Ambient Festival czy Castle Party) oraz miał okazję supportować wiele światowych gwiazd z szeroko pojętej muzyki alternatywnej (np. The Prodigy, Ministry, Killing Joke).

Dla fanów: Young Gods, Nine Inch Nails, Ministry

Deadpoint (groove metal/metalcore, Polska)

DEADPOINT to zespół wywodzący się z Wrocławia. Grupa ma w swoim składzie charyzmatycznego chilijskiego wokalistę – Cristiana Segura. Ich muzyka czerpie z wielu podgatunków: od thrashu, przez groove metal, aż po metalcore. Na swoim koncie mają dwa albumy: „The Art of Deception” (2015) oraz świetnie przyjęty „Devide of Solemn Rot” (2021).

Dla fanów: Killswitch Engage, All That Remains, Soilwork

Dormant Ordeal (death metal, Polska)

DORMANT ORDEAL powstał w 2005 roku jako jednoosobowy projekt Radka Kowala, by po trzech latach przeistoczyć się w pełnoprawny zespół. Formacja gra techniczny i dysonansowy death metal. W swoim dorobku mają trzy albumy studyjne oraz wiele udanych koncertów, między innymi u boku Decapitated.

Dla fanów: Decapitated, Ulcerate, The Amenta

Baalzagoth (death metal, Polska)

BAALZAGOTH – polski zespół grający death metal, solidnie doprawiony black i doom metalem. W maju 2022 roku ukazała się ich debiutancka płyta „Morbid Persecutions”, która zebrała wiele pozytywnych opinii i pozwoliła zespołowi dzielić scenę m.in. z Ancient Rites czy Batushka. Obecnie zespół pracuje nad materiałem na nowy album.

Dla fanów: Incantation, Azarath, Hell-B

Kalt Vindur (atmospheric/progressive black metal, Polska)

KALT VINDUR powstał wiosną 2015 roku w Dukli skąd pochodzi lider – Svart. Pierwsza
muzyczna wizytówka tego zespołu to album „Delusions” (2017), na którym klawisze i syntezatory nagrał U. Reck z legendarnego Lux Occulta. Drugie pełnowymiarowe wydawnictwo „And Nothing Is Endless” (2020) zostało wydane przez Witching Hour Productions. Zespół prezentuje niezwykle oryginalną wizję black metalu, w którym łączy agresywne rytmy, melodyjność, progresywne rozwiązania oraz klimat dzikiej natury Podkarpacia. Koncertowo formacja miała przyjemność dzielić scenę z takimi zespołami jak Hate i Batushka oraz wystąpiła na wrocławskim festiwalu Siekiera. Grupa ukończyła prace nad nowym albumem „Magna Mater”, który ukaże się w 2024 roku nakładem zagranicznej wytwórni płytowej.

Dla fanów: Enslaved, Negură Bunget, GAEREA, Auðn

Sothoris (blackened death metal, Polska)

SOTHORIS to polski black/death metalowy zespół, który powstał w 2016 roku w Miłosławiu. Już wydany debiutancki album „Raj potępiony” (2018) spotkał się z niezłym przyjęciem w polskim undergroundzie. Natomiast ubiegłoroczne wydawnictwo zatytułowane „Wpiekłowstąpienie” obiło się szerokim echem zarówno w krajowych, jak i zagranicznych mediach, czego dowodem była masa pozytywnych opinii ze strony krytyków muzycznych. Najnowsza płyta Sothoris ukazała się na całym świecie nakładem czterech wytwórni muzycznych (CD), w formie kolekcjonerskiej kasety, a już niedługo pojawi się na winylu. Zespół w swojej muzyce łączy agresywne partii gitar poprzekładana melodyjnymi solówkami oraz diabelskimi blastami Hrista okraszone polskimi tekstami Raven’a. Przybywajcie do Wałbrzycha i dostąpcie Wpiekłowstąpienia!

LYRRE

Zespół z Krakowa, założony przez byłą lirniczkę Eluveitie – Michalinę Malisz (lira korbowa, wokal) i jej męża, Piotra Martusia (gitara).

Wizja zespołu została stworzona w roku 2020. Dwa lata później, po odejściu Michaliny z szeregów szwajcarskiej legendy folk metalu oraz dołączeniu Miłosza Buśki (bas) i Tomasza Młócińskiego (perkusja) ukazały się pierwsze single prezentujące twórczość kwartetu.

Muzyka LYRRE łączy organiczne brzmienie liry korbowej, metalu i elektronicznych inspiracji w postaci bogato zaaranżowanych produkcji. Nowoczesny songwriting i współpraca z takimi artystami jak Noah Sebastian z Bad Omens (w roli współproducenta) oraz Lasse Lammert (mix i mastering) sprawiły, że debiutancki album „Not All Who Dream Are Asleep” zespołu (wydany dzisiaj w formie cyfrowej) wprowadza powiew świeżości na polską scenę metalową.

PANDRADOR (post-death metal, Polska)

Na scenie od 2015 roku. Muzycy od początku skoncentrowali się na stworzeniu własnej wizji, czego dowodem jest to, że każdy kolejny album prezentuje nieco odmienne spojrzenie na ekstremalny metal. Zespół łączy nowoczesny i mechaniczny post-death metal ze skandynawskim dziedzictwem kulturowym w warstwie lirycznej. Już pod koniec maja br. legendarna wytwórnia Pagan Records wyda nowy studyjny album pod tytułem „Seiðr”, który na tegorocznej edycji MMF zostanie zaprezentowany w całości!

Dla fanów: Decapitated, Vader

ARMADA (death metal, Meksyk)

To meksykańska załoga, która od 2009 roku kroczy death metalową ścieżką. Zespół ma na swoim koncie wyłącznie debiutancki album „Rebellion My Religion” (2014). Ale wkrótce się to zmieni, bowiem latem bieżącego roku ma się ukazać nowy album pod tytułem “Ancient Rite”, który jest promowany singlem „Pyramyds-Teotihuacan”. Możemy być pewni, że azteccy wojownicy udowodnią nam siłę i temperament latynoskiego metalu śmierci!

Dla fanów: Prohibitory, Cannibal Corspe 

AZELS MOUNTAIN (pagan black metal, Polska)

Pogański black metal z Dolnego Śląska. Muzyka Azels Mountain jest przepełniona klimatem minionych wieków, natomiast w kompozycjach nie brakuje melodii i agresji. Zespół ma na swoim koncie EP i dwa pełnowymiarowe wydawnictwa oraz niejednokrotnie pojawił się w line-upie znanych festiwal (m.in. Gothoom Open Air, Okult Fest I, Niech Cisza Milczy X czy Black Hole Fest). Obowiązkowa pozycja dla wszystkich miłośników tradycyjnego black metalu z odniesieniami do pogańskich korzeni.

Dla fanów: Khors, Kroda

ZGROZA (black metal, Polska)

„Wgłębiając się w otchłań czeluści, poszukując światła, szukając wciąż swoich nieistniejących ideałów, których nie mamy.”

DYSANGELIUM (death metal, Czechy)

Death metal z czeskim rodowodem! Grupa wydała już trzy studyjne albumy: „Maniachrist” (2012), „Holykaust” (2014) i” Mohamord” (2019). W koncertowym CV zespół może pochwalić się ponad 200 występami na żywo, w tym także podczas takich imprez jak Brutal Assault, Gothoom Open Air czy Metalgate Czech Death Fest. Szykujcie się na solidną metalową chłostę!

Dla fanów: Bleeding Display, Tortharry