Nowy album Ereb Altor “Vargtimman”- Recenzja

0
441

Szwedzka formacja Ereb Altor zawsze obiecuje jedną rzecz w każdym wydaniu: epicki viking metal inspirowany legendami północy.

 

Nowy, dziewiąty z kolei krążek zespołu „Vargtimman”, czyli mistycznie brzmiąca “godzina wilka” przedstawia pogańskie motywy w tekstach, a każda piosenka zawiera majestatyczne riffy i jedne z najlepszych wokali zespołu.

Na krążku słyszymy mieszany styl śpiewu. Pojawia się zarówno ostrzejszy, zachrypnięty głos, growl oraz czysty, wręcz epicki śpiew. Pomimo, iż jest to najlepszy wokal z dotychczasowych krążków Ereb Altor, do perfekcji jaką słyszymy przykładowo u ICS Vortexa czy Lazarea z Borknagar dużo jeszcze temu wokaliście brakuje.

Ostre gitarowe riffy, nordyckie melodie, chwytliwe refreny oraz dobre technicznie bębny nadają ton reszcie albumu. Zmiany tempa prezentowane w piosenkach nadają im nietuzinkowy wydźwięk pełen emocji idealnie wpisując się w stylistykę gatunku.

Czasem delikatnie płynące nuty, które można by przyrównać do kompozycji Bathorego, przechodzą nieoczekiwanie w klasyczną dla Szwedzkich wikingów sieki, a dzięki dodanym klawiszom wraz z wspomnianymi wyżej riffami gitary i wokalem, ten krążek jest najlepiej skomponowanym albumem zespołu. Niestety przy niektórych utworach mam wrażenie, że elementy epickie są wkomponowane jakby na siłę i są aż nazbyt wyniosłe…

Niektórzy posuwają się do stwierdzenia, że „Vargtimman” to jeden z najlepszych albumów Viking metalowych od wielu lat i prawdopodobnie jeden z lepszych jakie usłyszymy w 2022 roku, jednak z taką oceną wstrzymałabym się do końca roku, a wspaniałość tego krążka niech każdy oceni według własnego gustu.

1. I Have the Sky
2. Vargtimman
3. Fenris
4. Rise of the Destroyer
5. Alvablot
6. Den Dighra Döden
7. Ner i Mörkret
8. Heimdals Horn

Album dostępny w formie:
– Wydanie Deluxe 2CD zawiera EP „Eldens Boning” po raz pierwszy na CD
– LP jest dostarczany jako deluxe gatefold z 12-stronicową książeczką
– Grafika wykonana przez Tómarúma av Christine Linde
– Ereb Altor grał na festiwalach takich jak Hellfest, Wacken Open Air i Summer Breeze
– Ereb Altor koncertował także z zespołami Borknagar i Månegarm

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here