Celtic Frost „Danse Macabre” Box set

0
922

Nazwa Celtic Frost dla wielu fanów ekstremalnych dźwięków brzmi jak magiczne zaklęcie, a Tom Warrior jest stawiany na piedestale największych twórców metalu.

Niebawem ukaże się wyjątkowe wydawnictwo związane z tym legendarnym zespołem.

‘DANSE MACABRE’ SUPER DELUXE BOX-SET!

WYDAWNICTWO ZAWIERA WSZYSTKIE NAGRANIA Z LAT : 1984 -1987

PREMIERA 28 PAŹDZIERNIKA

DOSTĘPNE WERSJE: 7LP LUB 5CD

Przez okres trzech lat między 1984 a 1987 rokiem, Celtic Frost ugruntował pozycję jednego z najważniejszych zespołów ekstremalnego i eksperymentalnego metalu tamtych czasów. ‘Danse Macabre’ zbiera wszystkie nagrania z tamtych lat, pokazując również jak wielkie ambicje miał wtedy zespół aby przekraczać granice gatunków, a także jak bardzo kreatywnym projektem był Celtic Frost.

PRZEDSPRZEDAŻ: https://celticfrost.lnk.to/dansemacabrePR

NOWA WERSJA HD WIDEO DO ‘CIRCLE OF THE TYRANTS’:

Historia Celtic Frost, zwłaszcza ich pierwszych lat to opowieść o nastolatkach z przedmieść Szwajcarii, którzy postawili na bezkompromisowość i grając heavy metal, przekształcili go w coś zupełnie ekstremalnego i ekscytującego zarazem.

Począwszy od połowy 1984 roku, kiedy to Tom Gabriel Warrior i Martin Eric Ain zdecydowali się rozwiązać Hellhammer i wówczas Celtic Frost stał się ich sposobem ekspresji zarówno muzycznej jak i estetycznej. Sposób wyrazu jak na owe czasy był niezwykle ekstremalny zarówno w wersji prezentowanej na zewnątrz, jak i w każdym jego zaplanowanym szczególe. Wyrazem tego było pełne konkretów pismo do wydawcy zespołu, wytwórni Noise Records (wydawca albumu ‘Apocalyptic Raids’ Hellhammer), w którym muzycy poinformowali o rozwiązaniu wcześniejszego projektu i opisali z wielką precyzją nowe przedsięwzięcie, przekonując tym samym że będzie to decyzja słuszna i opłacalna.

Ludzie z Noise Records zostali przekonani i poprosili od razu o nagranie mini albumu, pomimo braku zawiązania nowego kontraktu. Ta nagła presja nie zraziła zespołu i muzycy natychmiast zabrali się za pracę nad pierwszym albumem.

‘Morbid Tales’ gotowy był w kilka miesięcy. Nagrano go z Horstem Müllerem w Berlinie. Muzyka, która się na nim znalazła, nie przypominała niczego co wówczas było znane: intensywny, ciężki, pełen niuansów i eksperymentów metal był radykalnym artystycznym credo, z pewną intencją syntezy odmiennych inspiracji Warriora i Aina. Począwszy od wściekłego riffu otwierającego ‘Into The Crypts Of Rays’, poprzez awangardowy eksperyment w ‘Danse Macabre’, debiutancki album zwiastował nadejście Celtic Frost, jako zespołu bezkompromisowego i wyjątkowego.

W 1985 roku do Celtic Frost w roli stałego członka zespołu dołączył nowojorczyk – Reed St Mark, który zastąpił perkusistę sesyjnego Stephena Priestlya. W takim składzie, w kwietniu 1985 roku na prośbę Noise Records trio nagrało EP ‘Emperor’s Return’. Na tej płycie znalazła się pierwsza wersja ‘Circle Of The Tyrants’. Była to solidna dawka czystego fanatyzmu Toma i Martina, który był siłą napędową Celtic Frost.‘To Mega Therion’ był kolejną płytą Celtic Frost, która została nagrana we wrześniu 1985 roku. Na skutek osobistych trudności, Martin nie był wówczas w zespole. Obowiązki basisty musiały zostać oddane muzykowi sesyjnemu, którym został Dominic Steiner. Nieobecność Martina oznaczała również, że to na Tomie spoczywał cały ciężar kompozycji i pisania tekstów. Mimo tych przeciwności, album był sukcesem. Opatrzona ikoniczną dziś grafiką HR Gigera okładka ‘To Mega Therion’ narzucała swój ciemny majestat, który zawierała również muzyka – wyczuwalny szczególnie w orkiestralnym i bombastycznym utworze ‘Innocence And Wrath’. Dalej czekała na słuchacza prymitywna dzikość naładowanego hook’ami ‘The Usurper’.

Całość ‘To Mega Therion’ to śmiała, mroczna i superciężka porcja muzyki, która była wyrafinowaną ekspresją Celtic Frost oraz ich wrodzonym dążeniem do unikania ograniczeń gatunkowych i tworzeniem zamiast tego własnej sztuki na swoich warunkach.

Wkrótce Martin Ain powrócił do zespołu i kilka utworów z ‘To Mega Therion’ zostało nagranych ponownie. Zremixował je Harris Johns i wyłoniło się z nich nowe dzieło Celtic Frost: ‘Tragic Serenades’ EP. Te i poprzednie nagrania zespołu spotkały się z pozytywnym odbiorem krytyków muzycznych, co ośmieliło muzyków do podjęcia jeszcze większego ryzyka i dalszego przesuwania granic ciężkiej muzyki.

Nagrana w Hanoverze na początku 1987 roku płyta ‘Into The Pandemonium’ nie była łatwa do stworzenia. Ambicje eksperymentowania zespołu zderzały się z obawami wytwórni. Jednak pomimo przeciwności, zespół obronił swoją wizję artystyczną, czego rezultatem było niezwykle awangardowe dzieło. Eksperymenty tego albumu do dziś szokują i wystawiają na próbę percepcję ciężkiej muzyki oraz tego, co oznacza podjęcie artystycznego ryzyka. Tylko Celtic Frost mógł wówczas sobie pozwolić na stworzenie takiego albumu jakim był ‘Into The Pandemonium’. Rozpoczyna go coverem: nowo falowym utworem ‘Mexican Radio’ zespołu Wall Of Voodoo, który natychmiast przechodzi w żałobny i pełen tragedii ‘Mesmerized’.

‘Into The Pandemonium’ było ostatnim albumem tamtej ery Celtic Frost. Był to koniec tej niesamowitej i kreatywnej ścieżki rozwoju dla zespołu legendy, który stworzyło kilku nastolatków nagrywając ‘The Third Of The Storm’ and ‘Triumph Of Death’ jako Hellhammer. A to, że w zaledwie trzy lata od tamtej EP nagrają ‘Rex Irae’, co patrząc z perspektywy czasu jest wyczynem niezwykłym.‘Danse Macabre’ pokazuje radykalność, ambicje i ewolucję Celtic Frost z lat 1984-1987.

Ten 7 płytowy box set kolorowych winyli zawiera zremasterowane albumy ‘Morbid Tales’, ‘To Mega Therion’ i ‘Into The Pandemonium’. Znajdują się w nim również specjalnie na tę okazję zremasterowane: EPki: ‘Emperor’s Return’, ‘Tragic Serenades’ i ‘I Won’t Dance’, a także kompilacja ‘The Collectors Celtic Frost’, 7 calowy ‘Visual Aggression’ oraz kaseta z nagraniami z prób w Grave Hill Bunker zespołu.

12 calowa książka ma 40 stron i znaleźć w niej można nigdy niepublikowane zdjęcia z tamtego okresu oraz nowe wywiady, których udzielili: Tom Gabriel Warrior i Reed St Mark. Dodatkowo w box secie znajdzie się nośnik USB w kształcie heptagramu, a na nim wszystkie utwory z albumów oraz utwory bonusowe w mp3. Dodatkowo zestaw zawiera naszywkę Danse Macabre, dwustronny plakat i przypinka fan clubu Necromaniac Union.

LP BOX SET ZAWIERA

• Morbid Tales
(1LP red & black galaxy vinyl)
• To Mega Therion
(1LP gatefold Silver & black swirl vinyl)
• Into The Pandemonium
(1LP gatefold on orange and beige galaxy vinyl)
• Emperor’s Return
(ponownie na winylu po raz pierwszy od 37 lat. Green & black galaxy)
• Tragic Serenades
(12” EP on pink and black swirl vinyl)
• I Won’t Dance
(12” EP, ponownie na winylu po raz pierwszy od 35 lat. White & black swirl vinyl)
• The Collector’s Celtic Frost
(12” single, ponownie na winylu po raz pierwszy od 35 lat. Marble vinyl with silk screen print on Side B)
• Visual Aggression
(7” single z nową grafiką okładkową, grey vinyl)
• Grave Hill Bunker Rehearsals
(kaseta demo z czterema utworami nagranymi na próbie w 1984 r.)
• 12 calowa, 40 stronicowa książka z nowymi wywiadami udzielonymi przez założycieli zespołu. Książka zawiera także rzadkie i niepublikowane zdjęcia z epoki
• USB o kształcie heptagramu (zawiera wszytsie utwory z albumów oraz nagrania bonusowe na mp3
• Dwustronny plakat w rozmiarze A2
• Przypinka fan clubu ‘Necromaniac Union’
• Naszywka ‘Danse Macabre’

‘Danse Macabre’ dostępne jest także w postaci 5 CD box setu z 40 stronicową okładką, przypinką i naszywką.

CD BOX SET ZAWIERA

• Morbid Tales
(Pełen album, zremasterowany)
• To Mega Therion
(Pełen album oraz bonusowo utwory z Tragic Serenades EP, zremasterowany)
• Into The Pandemonium
(Pełen album oraz bonusowo utwory z I Won’t Dance EP, zremasterowany)
• Emperor’s Return
(Pełen album EP oraz utwory bonusowe)
• Grave Hill Bunker Rehearsals
(utwory z próby z 1984 roku)
• 40 stronicowa książka z nowymi wywiadami, których udzielili założyciele zespołu: Tom G Warrior i perkusista Reed St Mark. Książka zawiera także rzadkie i niepublikowane zdjęcia z epoki
• Dwustronny plakat
• Przypinka fan clubu ‘Necromaniac Union’
• Naszywka ‘Danse Macabre’

Dostępna jest także ściśle limitowana do 1000 sztuk wersja box setu ze świecącymi się ciemnościach winylami – tylko na stronach EMP oraz Nuclear Blast.

 

Polecamy też wydawnictwo VENOM ‘IN NOMINE SATANAS’ BOX SET