Darkest Hour- klasycy amerykańskiego metalcore’u

0
1147

Od wielu lat metalcore stawał się coraz popularniejszy wśród fanów mocnych gitarowych brzmień. Większość uważa, że szczyty popularności zdobył w ostatnim dziesięcioleciu, natomiast obecnie jest to jednym z najszybciej rozwijających się gatunków metalu. Jednak wiele zespołów prezentujących ten styl muzyczny istnieje już od połowy tal 90-tych. Jednym z nich jest właśnie Darkest Hour.

Darkest Hour powstał 23 września 1995 r. w Waszyngtonie. Początkowo składał się z wokalisty Johna Henry’ego, gitarzysty Mike’a Schleibaum, perkusisty Matta Mabena i basisty Raula Mayorgi. Zespół wydał swoją pierwszą EPkę zatytułowaną „The Misanthrope” w 1996 roku w lokalnej wytwórni Death Truck Records. W 1996 r. Darkest Hour wydali singiel zatytułowany „Paths of Despair” na potrzeby albumu kompilacyjnego „The Harder They Come” wydanego przez East Coast Empire Records. Piosenka płynie wolniejszym tempem w porównaniu do standardowego mocnego i szybkiego, wręcz death metalowego z jakiego słynie zespół. W 1999 r. Darkest Hour wydało kolejną EPkę zatytułowaną The „Prophecy Fulfilled” w wytwórni o nazwie Art Monk Construction.

The Misanthrope
Prophecy Fulfilled

Niedługo później do składu dołączyli drugi gitarzysta Fred Ziomek, basista Billups Allen i perkusista Ryan Parrish. W tym składzie zespół wydał swój pierwszy album LP „The Mark of Judas” w 2000 roku na nieistniejącym już M.I.A. Płyta nie była szeroko promowana ani rozpowszechniana przez wydawcę, co zaowocowało zerwaniem kontraktu.

The Mark of Judas

Pomimo słabej promocji Victory Records zwrócili uwagę na zespół. Debiut w wytwórni Victory „So Sedated, So Secure” został wydany 7 sierpnia 2001 roku. Album doczekał się ponownego wydania 7 marca 2006 roku i zawierał nową szatę graficzną, ponownie został zmiksowany dźwięk i nagrane wokale oraz dodatkowe utwory. Tuż po wydaniu albumu Billups został zastąpiony przez Paula Burnette, a gitarzysta Fred Ziomek opuścił zespół. Z pomocą przyszedł wieloletni przyjaciel Schleibauma, Mike Garrity, który pełnił obowiązki gitarzysty prowadzącego. Ostatecznie Mike nie dołączył na stałe do ekipy. Jako nowy gitarzysta prowadzący do zespołu dołączył przyjaciel perkusisty Parrisha, Kris Norris. Wówczas zespół rozpoczął pracę nad kolejną płytą.

So Sedated, So Secure

Ich trzecia płyta „Hidden Hands of a Sadist Nation” została wydana 20 maja 2003 roku. Album ten, wyprodukowany przez znanego szwedzkiego producenta Fredrika Nordströma. Ten album muzycznie wyznacza przejście z poprzedniego stylu metalcore na bardziej melodyjny death metal. W rezultacie album zyskał dużą popularność, pozwalając zespołowi wystąpić na Ozzfest 2004. Piosenki były wzbogacone o polityczne teksty, a kilka z nich krytykowało amerykański militaryzm po 11 września. Album został ponownie wydany przez Victory 13 lipca oraz w 2004, z dodatkową piosenką i DVD.

Hidden Hands of a Sadist Nation

Kolejny pełny album LP „Undoing Ruin” został wydany 28 czerwca 2005. Krążek został wyprodukowany przez Devina Townsenda (Strapping Young Lad) w Greenhouse Studios w Vancouver. była to pierwsza płyta zespołu, która pojawiła się na liście przebojów Billboard 200, debiutując na 138 miejscu, ze sprzedażą w pierwszym tygodniu 8484.

Undoing Ruin

Na początku 2007 roku zespół rozpoczął pracę nad kolejną płytą we współpracy z Townsendem. 7 marca 2007 r. Victory Records wydało oświadczenie prasowe potwierdzające, że album „Deliver Us” ukaże się 10 lipca.  W kwietniu 2008 r. Darkest Hour stworzyło piosenkę o walce z Washington Capitals i stronę z hołdem MySpace wspierającą rozgrywki pucharowe Capitol 2008 Stanley Cup. Piosenka „A Thousand Words to Say But One” została ponownie nagrana z nowymi tekstami i nowymi solówkami w „Let’s Go Caps!”.  We wrześniu 2008 roku na stronie Blabbermouth.net ogłoszono, że Kris Norris opuścił zespół.

Deliver Us

Niedługo po odejściu Krisa do zespołu dołączył Mike „Lonestar” Carrigan. Z nowym gitarzystą zespół wrócił do studia, aby rozpocząć prace nad kolejnym albumem, którego produkcji podjął się Brian McTernan z Salad Days Studio w Baltimore. W marcu 2009 roku Darkest Hour zaczęło nagrywać nowy album, „The Eternal Return”. Album został wydany 23 czerwca 2009 roku, dwa tygodnie później niż pierwotnie ogłoszono.  Darkest Hour wyjechali w trasę Summer Slaughter Tour 2009. Wsparli wówczas Trivium podczas pierwszego etapu North American w Mouth of Hell We March Tour. W lutym 2010 roku Darkest Hour ogłosiło nową trasę koncertową z Dillinger Escape Plan i Animals.

The Eternal Return

W kwietniu 2010 r. zespół ogłosił podpisanie umowy z nową wytwórnią- eOne Music. Nowy album został wyprodukowany przez gitarzystę Soilwork, Petera Wichersa, który miał duży wpływ na Darkest Hour.  W sierpniowym komunikacie prasowym zespół opisał nowy materiał jako „najbardziej emocjonalny i melodyjny album Darkest Hour do tej pory”, dodali też, że „podziela agresję z The Eternal Return i przesuwa Darkest Hour poza nieznane” . W nowym wywiadzie dla Metal Injection członkowie Darkest Hour, Mike Schleibaum i Ryan Parrish, ujawnili, że nowy album będzie zatytułowany „The Human Romance” i premiera planowana jest na 22 lutego 2011 r. W dniu 13 stycznia 2011 r. ukazała się nowa piosenka zatytułowana „Savor the Kill”. 22 grudnia 2011 r. Darkest Hour ogłosiło, że rozstali się z wieloletnim perkusistą Ryanem Parrishem, którego zastąpi Timothy Java z Dead To Fall. 6 czerwca 2012 roku Darkest Hour ogłosił, że basista Paul Burnette polubownie opuści zespół, by dołączyć do Iron Reagan. Aaron Deal, który koncertował z Darkest Hour w Azji, Australii, Europie i Ameryce Północnej został ogłoszony nowym basistą.

The Human Romance

W dniu 5 lutego 2013 r. Zespół opublikował na Facebooku informację, że jest obecnie w fazie przedprodukcyjnej dla nowej płyty. 16 kwietnia 2013 roku pojawił się komunikat, że Travis Orbin, doświadczony muzyk objazdowy i perkusista sesyjny, dołączy do zespołu i będzie z nimi pracował nad 8. albumem studyjnym. 14 czerwca zespół podpisał kontrakt z Sumerian Records i zapowiedział reedycję „The Mark of Judas” pod koniec 2013 roku oraz rozpoczęcie prac nad nową płytą. Darkest Hour wydało swój tytułowy ósmy album studyjny 5 sierpnia 2014 roku. W 2015 roku zagrali wiele koncertów specjalnych w różnych częściach świata, aby uczcić 10 rocznicę wydania w 2005 roku.

Darkest Hour

Darkest Hour, która nie była już zobowiązana umową z żadną wytwórnią, na początku 2016 roku rozpoczęła kampanię crowdfundingową IndieGoGo, aby pomóc w opłaceniu nadchodzącego dziewiątego albumu studyjnego, a także pierwszego pełnometrażowego DVD Live at the Black Cat 2015. Do 14 marca 2016 roku zespół przekroczył swój cel 50 000 USD, zbierając 67 707 USD od ponad 1200 fanów. W zapowiedzi przekroczenia celu Darkest Hour powiedział, że mogą wykorzystać dodatkowe zarobione pieniądze na „ulepszenie tego dzieła sztuki, wyprodukowanie teledysku (lub dwóch), zatrudnienie potencjalnego muzyka (lub dwóch), zatrudnienie światowej klasy producenta.” Zespół nagrał swój dziewiąty album w GodCity Studio we współ pracy z producentem Kurtem Ballou. W trakcie prac nad płytą zespół ogłosił, że planuje wydać go w lutym 2017 roku, a w nagraniach weźmie udział z były gitarzysta Kris Norris. Pracując z zespołem Norris skomentował: „Kiedy skontaktowali się ze mną w sprawie pomysłu współpracy, byłem podekscytowany, ponieważ minęło naprawdę dużo czasu, odkąd pracowałem z nimi. To naprawdę niesamowite widzieć, że wciąż próbują nowych rzeczy na każdym albumie i rozwijają się muzycznie.” Darkest Hour wydał swój dziewiąty album studyjny „Godless Prophets & the Migrant Flora” 10 marca 2017 roku. Początkowo chcąc całkowicie sfinansować i wydać album własnym sumptem, zespół podjął współpracę z Southern Lord Records. Wytwórnia pomogła zespołowi zakończyć produkcję albumu oraz wspomogła dystrybucję i marketing. Trasa koncertowa promująca album ruszyła w marcu 2017 r. Po amerykańskiej trasie zespół od kwietnia koncertował w Wielkiej Brytanii i Europie.

 

Godless Prophets & the Migrant Flora

Obecnie zespół wyruszył w ogólnoświatową trasę z okazji 25-lecia działalności. Jedyny koncert w Polsce odbędzie się 26.01.2020 r. w warszawskiej Hydrozagadce, a przy ich boku wystąpią goście specjalni Fallujah, Bloodlet oraz młodszych ekip Une Misère z Islandii i Lowest Creature ze Szwecji.

>Link do wydarzenia<