TRYP / 2/5 BZ / Rapzan Belagat / dj Junktion – 13/01/2019 – Pogłos

0
806

Wieczór z przedstawicielami tureckiego i polskiego undergroundu.

2/5 BZ (SERHAT KOKSAL)

Serhat Koksal to weteran tureckiego undergroundu, multimedialny i polityczny artysta, autor konceptualnych kolaży dźwięków i obrazów. Już od 1991 roku swój projekt nazwał 2/5 BZ. Zafascynowany korzeniami i kontekstami tureckiej kultury Koksal zaczynał od konceptualno-punkowej sztuki łączącej elektronikę z tureckim instrumentem strunowym, sazem. Nawiązywał do anatolijskich tradycji sztuki krytycznej wobec władzy, do sufizmu, derwiszów i wędrownych artystów, lewicowego rocka lat 60-tych (Selda Bagcan), anatolijskiego post rocka (Derdiyoklar) a także żywiołowej kurdyjskiej muzyki weselnej. Jego ideologicznym mentorem był Aziz Nesin, pisarz – satyryk, pedagog, działacz społeczny i alewita, turecki odpowiednik Janusza Korczaka – człowiek, który większość swojego życia spędził w więzieniach stojąc w opozycji do wojskowej junty i religijnych fundamentalistów.
Początek lat zerowych dla Serhata Koksala to pierwsze eksperymenty z samplerami i pierwsze wojaże zagraniczne. W 2001 i 2004 roku gościł w radiu BBC, gdzie nagrał dwa materiały z cyklu Peel Sessions, u samego Johna Peela. Grywał w Europie i USA, w galeriach sztuki, na squatach lecz także na dużych festiwalach (m.in. z Death Grips czy Omarem Souleymanem). Brał udział w awangardowym festiwalu SKIF w Petersburgu, uczestniczył w pierwszych multimedialnych ekspozycjach sztuki współczesnej w Teheranie.
W warstwie dźwiękowej można odnaleźć w twórczości Serhata break core’owo pocięte sample z tureckiej psychodelii lat 60-tych (głównie elektryczne sazy), bity oparte o tureckie i kurdyjskie perkusjonalia z dodatkiem ciężkiej industrialnej elektroniki, dubowe basy niczym we wczesnych produkcjach Fun Da Mental, fragmenty dialogów filmowych, telewizyjnych wiadomości czy wypowiedzi polityków.
Warstwa wizualna 2/5 BZ to surowy, bezkompromisowy kolaż kojarzący się ze stylistyką Negativland lub video artem amerykańskiej grupy Emergency Broadcast Network z początku lat 90-tych.Istotną rolę w odgrywają w niej fragmenty tureckich filmów traszowych, kina klasy B z lat 70-tych – postacie z tych filmów pojawiają się w nowych, politycznych kontekstach. Sztandarowym hasłem Serhata Koksala brzmi „No Turistik/No Egzotik” – artysta od lat przybliża zagranicznej publiczności meandry współczesnej bliskowschodniej geopolityki, grając turystycznymi stereotypami Turcji popularnymi na Zachodzie, uwielbia tworzyć kalambury takie jak „ISIStanbul”, „Gazionalism” czy „Ottomanski/Sobieskullah”. Skondensowany przekaz 2/5 BZ unaocznia europejskiemu odbiorcy, że „egzotyczne” postrzeganie krajów takich jak Turcja jest przejawem fundamentalnej ignorancji i mentalności post-kolonialnej.

W Polsce Serhat Koksal zaprezentuje swój aktualny performance, w którym zwróci uwagę na wspólne elementy wewnętrznej polityki Turcji i Polski, jako krajów, w których dokonuje się zwrot w stronę nacjonalizmu, militaryzmu i religijnego fundamentalizmu. Razem z 2/5 BZ na scenie pojawia się goście: Marcin Pryt (19 Wiosen, TRYP) – rap/spoken word i Konstanty Usenko (Super Girl Romantic Boys, Najakotiva) – wiolonczela.

RAPZAN BELAGAT

Rapzan Belagat to obecnie jeden z najostrzejszych raperów w Turcji, dotykający w tekstach spraw społeczno – politycznych. Pochodzi z kurdyjskiego okręgu Dersim, położonego w środkowo – wschodniej części kraju. Kawałki Rapzana mówią o przemocy policyjnej i wojskowej zwłaszcza wobec Kurdów i Alewitów, korupcji, autorytarnym systemie, społecznej dyskryminacji, nędzy warstw wykluczonych. Najgłośniejszy utwór rapera to „Serhildan”, dedykowany uczestnikom głośnych protestów w Istambule w 2014 roku, przeciw likwidacji Gezi Parku w centrum miasta – które przyczyniły się do narodzin nowej generacji ruchów protestu, lecz również dały początek masowym represjom i podpinaniu wszystkich opozycyjnych działań pod ustawy antyterrorystyczne. Rapzan Belagat nazywający siebie „antymilitarystycznym guerillą podziemnego rapu”, zaprezentuje miks swoich manifestów w finale performance’u 2/5 BZ.

TRYP

TRYP istnieje od 2008 roku. To projekt założony przez Kubę Wandachowicza ( CKOD, Mister D.), Roberta Tutę ( 1984, NOT, Agressiva 69, Bielas i Marynarze) i Marcina Pryta ( 19 Wiosen, 11) żeby spróbować swoich sił w nowych przestrzeniach muzycznych. Po wydaniu na 100 lecie futuryzmu ep „Wędrówka ludów”(2009) do zespołu dołączył producent i także aktywny muzyk w wielu projektach Paweł Cieślak. Jest on właścicielem Hasselhoff Studio, gdzie w 2010 roku powstał pierwszy pełnoprawny album pod tytułem „Kochanówka”, poświęcony pamięci łódzkich ofiar nazistowskiej akcji przymusowej eutanazji T4 .Materiał wydał wrocławski Qulturap na przełomie 2010/2011. Po kilkunastu występach zespół zawiesił działalność by ponownie spotkać się w nowej konfiguracji w 2016. Paweł Cieślak został sound designerem i otoczył opieką studyjne oblicze grupy, natomiast do zespołu grającego koncerty dołączył Piotr Połoz ( Psychocukier, Tsvey). W tym składzie powstała ep „Nagie serce” (2016). W latach 2017-2018 zespół zamknął się w sali prób by pracować nad drugim albumem pod tytułem „Trypolis”. W międzyczasie do projektu dołączył kolejny muzyk Marcin Zabrocki ( Pogodno, Mordy) i zajmujący się sferą wizualną student PWSFTViT Paweł Giza. W postaci audio wizualnego septetu zespół sfinalizował prace nad płytą w grudniu 2018 roku. TRYP nazywa swoją twórczość techno rapem ypscho punkiem. Koncerty to okazja do przesuwania granic dźwiękowej inwazji i emitowania emocji z kolei oblicze studyjne to wielowarstwowa i przeznaczona do wielokrotnego słuchania struktura dźwiękowa. Najnowszy album „Trypolis” podobnie jak pierwszy „Kochanówka” ma swój temat przewodni. Jest nim historia człowieka poznanego w łódzkim barze, który wrócił po 10 latach uczestniczenia w konfliktach w krajach Maghrebu i dorobił się sporej fortuny. Prawdziwe spotkanie zainspirowało zespół TRYP do stworzenia 11 piosenek, których kanwą są wspomnienia pragnącego zachować – z wiadomych względów- swoją anonimowość najemnika. Płyta „Trypolis” ukaże się w styczniu 2019 roku nakładem Requiem Records.

DJ JUNKTION

DJ Junktion to rezydujący w Berlinie didżej, od dawna współpracujący z Serhatem Koksalem i 2/5 BZ. Aktywny od początku lat zerowych, brał udział w wielu przedsięwzięciach klubowych i galeryjnych, a także festiwalach muzyki elektronicznej. Spektrum jego zainteresowań muzycznych jest szerokie – od starego funku i afrobeatu, poprzez dubowe brzmienia, jungle i drum’n’bass aż po grime i breakcore. W Polsce zaprezentuje set zakotwiczony w szeroko pojmowanym grime.

bilety: 25 zł