Slipknot „We Are Not Your Kind”

0
757

Minęło 5 lat i na reszcie jest! Nowa płyta studyjna Slipknot „We Are Not Your Kind”. Premiera w piątek 9.08.2019.

Wielu fanów czekało na następce „.5: The Gray Chapter”, a ja wśród nich, zmartwiona jak każdy Maggot, że chłopaki w maskach straszących dzieci, już nic nie nagrają, po tak wielu rozłamach w zespole. Ale jak to mawiają Long Live The Knot!

Na wstępie zaznaczę, że warto było czekać! Wspaniała płyta, która już po pierwszym odsłuchu wciągnęła mnie jak żadna inna ostatnich lat. Te 14 umieszczonych na niej kawałków jest pełne eksperymentów, niezwykłych dźwięków, słychać zarówno starego dobrego wkurwionego slipknota oraz nowe brzmienia, bardziej mroczne, wręcz psychodeliczne, które dzięki mocnym tekstom zabierają w niezwykłą podróż po meandrach ludzkiego psyche.

W słowach piosenek Corey przelał całą siedzącą w nim frustrację, depresję i różne inne stany przez jakie przechodził ostatnimi laty. Wokalnie, mieszanka czystego śpiewu i screamu idealnie dopasowana do partii muzycznych. Podejrzewam, że wielu będzie znowu mówić „jedzie Stone Sour”, ale spójrzcie na całokształt płyty. Jest to najbardziej dojrzały i przemyślany materiał jaki dotychczas wyszedł od Slipknota. Muzycznie mieszanka idealna, od mocnych riffów po stonowane dźwięki gitary akustycznej. Powoli rozwijające się piosenki idealnie budują napięcie przed klasycznym dla zespołu mocnym uderzeniem. Kawałek „My Pain” przypomniał mi o ścieżce dźwiękowej ze sławetnego „Miasteczka Twin Pekas”, a sama psychodelia w muzyce tego utworu wprawiła mnie w osłupienie jeszcze większe niż niemal gotyckie, wręcz nowofalowe brzmienie „Spiders”.

Czegoś takiego ten zespół jeszcze nie stworzył. Doskonale do siebie dopasowana kolejność kawałków, dzięki czemu pomimo dualizmu utworów, cała płyta po prostu płynie, a słuchacz razem z nią.

1. „Insert Coin”

2. „Unsainted”

3. „Birth of the Cruel”

4. „Death Because of Death”

5. „Nero Forte”

6. „Critical Darling”

7. „Liar’s Funeral”

8. „Red Flag”

9. „What’s Next”

10. „Spiders”

11. „Orphan”

12. „My Pain”

13. „Not Long for This World”

14. „Solway Firth”