#2 Paul Dedrick Gray

0
1709

 

Basista zespołu Slipknot, Paul Dedrick Gray występujący jako #2, zwany też jako The Pig, urodził się 8 kwietnia 1972 roku w Los Angeles w Kalifornii. Później jego rodzina przeniosła się do Des Moines, Iowa. Cenił swoją prywatność, dla tego nie wiadomo o jego życiu zbyt wiele. Był świetnym, dużo tworzącym muzykiem. Przez wiele lat grał na gitarze, lecz po przeprowadzce do Iowa zamienił ją na gitarę  basową. W młodości Grey występował w zespołach takich jak Anal Blast, Vexx, Body Pit, The Have Nots i Inveigh Catharsis. Był jednym z 3 założycieli Slipknota i pozostał w tym zespole do końca swoich dni. Poza Slipknotem, Gray wystąpił jako basista zespołu Unida podczas trasy w 2003 roku, współtworzył utwór „It Sounded Like An Accident” Drop Dead, Gorgeous z albumu „Worse Than a Fairy Tale”, brał udział w projekcie Roadrunner United grając na basie w piosenkach „The Enemy” i „Baptized in the Redemption” na płycie „All-Star Sessions”.

Paul Gray materiały prasowe

Każdy, kto znał muzyka Paula Graya, stwierdzał, że był bardzo miły, niesamowicie przyjazny i nigdy nie miał klasycznego ego gwiazdy rocka. Dziennikarz magazynu Loudwire Jon Wiederhorn, wielokrotnie przeprowadzający z nim wywiady napisał kiedyś o nim, że ” był brutalnie szczery i niezwykle dumny z muzyki, jaką tworzył i grał z zespołem, który kochał i o którym lubił rozmawiać. Gray mówił z entuzjazmem kogoś, kto opowiadał tę historię po raz pierwszy.”

Maski #2, materiały prasowe

W tworzenie muzyki Paul wkładał całe serce i energię. ” Gray był jak świecąca masa energii, która odbijała się po pokoju, dotykając wszystkich. Ale zdecydowanie miał swoją ciemną stronę.” Gray był uzależniony od narkotyków… W czerwcu 2003 Gray rozbił swój samochód na innym pojeździe. Po wezwaniu policji na miejsce i przeszukaniu samochodu muzyk został aresztowany za posiadanie kokainy, marihuany, akcesoriów związanych z narkotykami i nieprzestrzeganie sygnałów drogowych. Po tym wydarzeniu z muzykiem było coraz gorzej. Paul sam kiedyś przyznał, że w trakcie prac w studiu nad „Vol. 3: The Subliminal Verses” uzależnienie było tak silne, że „Chciałem grać, ale kilka razy wypadłbym z krzesła i zasypiałem w trakcie śledzenia przebiegu piosenki.” Prace nad płytą kończył będąc na odwyku. „Mieszkałem wtedy w LA, co nie pomagało, ponieważ było tak łatwo dostać narkotyki. Więc wróciłem z dziewczyną( później żoną Brenną) do Iowa i poszedłem do mojego lekarza i zostałem „wyprostowany””. Kiedy po wydaniu „All Hope Is Gone” 20 sierpnia 2008 roku zespół koncertował przez dwa lata promując album, gdy wokół panował chaos z tym związany, jak wspominają inni członkowie Slipknot, Grey wydawał się dobrze czuć, wręcz rozwijać. Po koncertach spędzał czas z perkusistą i współzałożycielem zespołu Shawnem Crahanem, gitarzystą Jimem Rootem i wokalistą Coreyem Taylorem. Wyglądało na to, że Gray, z pomocą żony i kolegów z zespołu, przejął kontrolę nad swoimi osobistymi demonami i pokonał nałóg.

#2, materiały prasowe

 

24 maja 2010 roku wszyscy bliscy oraz fani zespołu przeżyli wielki szok. Paul Dedrick Gray czyli #2 basista zespołu został znaleziony martwy w Town Place Suites Hotel w Johnston, Iowa. Miał 38 lat. Pracownik hotelu powiedział, że obok łóżka Graya i w całym jego pokoju znajdowały się porozrzucane pigułki. Badania kryminalistyczne ujawniły później, że Gray zmarł w wyniku przedawkowania morfiny i środka przeciwbólowego Fentanylu, miał znaczną ilość leku przeciwlękowego Xanax w swoim systemie i wykazywał oznaki „znaczącej choroby serca”…

Zdewastowani śmiercią Graya, członkowie Slipknot, wdowa Graya i brat Tony, zorganizowali następnego dnia wideo konferencję prasową. Corey Taylor powiedział: „Jedynym sposobem, w jaki mogę podsumować Paula Graya, jest miłość. Wszystko, co robił, robił dla wszystkich wokół siebie, niezależnie od tego, czy cię zna, czy nie… Tęsknię za nim z każdym włóknem mojego serca, podobnie jak wszyscy przy tym stole i wszyscy, którzy go znali. Był najlepszym z nas. ” Shawn „The Clown” Crahan powiedział wówczas „Paul naprawdę chciał, żeby wszyscy w zespole zawsze się dogadywali i koncentrowali na zespole. Był naprawdę wspaniałym przyjacielem i po prostu świetną osobą. Będziemy za nim tęsknić, a świat bez niego będzie innym miejscem”

Ciężarna wówczas żona Graya zeznała nieco później w sądzie okręgowym hrabstwa Polk, że Grey powrócił do uzależnienia w 2008 r. W dniu 22 maja 2010 r. Gray opuścił dom i zameldował się w hotelu na pobyt długoterminowy po tym, jak jego rodzina podjęła próbę interwencji. Brenna Grey powiedziała mediom, że nie dzwoniła na policję, ponieważ bała się, że znajdą narkotyki ukryte w domu pary, a jej nienarodzone dziecko zostanie jej zabrane. Po dwóch dniach braku kontaktu z Paulem, jego krewni poprosili personel hotelu o sprawdzenie jego pokoju i zobaczenie, czy wszystko w porządku. Kiedy odkryli ciało basisty, natychmiast zadzwonili na policję.

Gray został pochowany 28 maja na prywatnym pogrzebie na cmentarzu Highland Memory Gardens w Iowa.

30 lipca Paul Gray został pośmiertnie nagrodzony przez magazyn Kerrang! za „Usługi dla metalu”.