I Prevail- wschodząca gwiazda metalcore’u

0
1451

I Prevail powstało pod koniec 2013 roku w Southfield w stanie Michigan. Zespół stworzyli Brian Burkheiser (wokal), Eric Vanlerberghe ( scream), Steve Menoian (gitara prowadząca i bas), Jordan Berger (gitara rytmiczna), Lee Runestad (perkusja).

Niedługo po założeniu zespół rozpoczął pracę nad swoją pierwszą EPką „Heart vs. Mind”. 1 grudnia 2014 roku zespół opublikował na YouTube cover „Blank Space” Taylor Swift, który został uplasowany na 90 miejscu lity Billboard Hot 100. Na amerykańskiej liście rockowej Mainstream Rock Songs utwór otrzymał 23 pozycję. Idąc za ciosem 10 grudnia 2014 r. zespół wydał dwa pierwsze single z EPki: „Love, Lust and Liars” i „The Enemy”, a EPka „Heart vs. Mind” ukazała się 17.12.2014. W styczniu 2015 krążek uzyskał 4 miejsce na liście albumów hard rockowych.

I Prevail „Heart vs. Mind”

12 marca 2015 r. Gitarzysta rytmiczny Jordan Berger opuścił zespół. Wówczas do składu dołączyli muzycy koncertowi Tony Camposeo na basie oraz Dylan Bowman na gitarze rytmicznej, którzy później zostali pełnoetatowymi członkami. I Prevail wyruszyli w trasę Heart vs. Mind Tour oraz Massive Addictive Tour. 24 czerwca 2015 r. ogłosili letnią trasę koncertową o nazwie The Crossroads Tour. Jesienią 2015 roku zespół otwierał koncerty dla Crown the Empire, Hollywood Undead oraz Pop Evil zjednując sobie coraz większe rzesze fanów i zyskując na popularności.

17 maja 2016 r. Zespół ogłosił, że przez całe lato spędzi w głównej trasie Strike the Match Tour ze specjalnymi gośćmi: The White Noise, My Enemy & I i Bad Seed Rising. Zespół wydał także 30-sekundowy instrumentalny klip dźwiękowy za pośrednictwem mediów społecznościowych zapowiadający nadchodzący album. 20 czerwca zespół ujawnił nazwę swojego debiutanckiego albumu „Lifelines” i zapowiedział premierę krążka na 20 października.  Pierwszy singiel z albumu „Scars” został wydany 1 lipca, drugi „Stuck in Your Head” niecały miesiąc później 14.08. 28 września ukazał się trzeci singiel „Come and Get It” za pośrednictwem Short.Fast.Loud, australijskiego punkowego i hardkorowego programu radiowego w młodzieżowej stacji Triple J. Na przełomie marca i kwietnia 2017 roku zespół odbył pierwszą główną trasę koncertową za granicą, która obejmowała wyprzedane koncerty w całej Australii.

I Prevail „Lifelines”

30 maja 2017 r. I Prevail ogłosił, że rozstali się z Lee Runestadem i Tonym Camposeo, a na występach do zespołu dołączy do nich Eli Clark jako basista koncertowy oraz Gabe Helguera z Drum Beats Online jako perkusista koncertowy. 8 sierpnia 2017 roku I Prevail ogłosił trasę z The Word Alive, We Came as Romans i Escape the Fate. Brian Burkheiser doznał wówczas poważnego uszkodzenia struny głosowej, przez co na  czas rehabilitacji na tej trasie musiał go zastąpić gitarzysta i wokalista Dylan Bowman.

19 lutego 2019 r. Zespół ogłosił nazwę nadchodzącego albumu- „Trauma”. Aby rozpromować krążek zespół poprosił fanów o udostępnienie ogłoszenia w mediach społecznościowych 100 000 razy, zanim wydadzą pierwszy singiel. 26 lutego zespół wydał pierwszy singiel z albumu- „Bow Down”, a kilka godzin później udostępnili kolejny utwór- „Breaking Down”. Wraz z wydaniem nowego singla Gabe Helguera został pełnoetatowym członkiem zespołu. Eli Clark był nieobecny w obu nowych teledyskach. Pomimo braku oficjalnego oświadczenia, chodziły pogłoski, że został zwolniony ze współpracy z zespołem, a na instagramie muzyk napisał: „Nie ważne jak dobre są twoje nagrania basowe, potrzebujesz prawdziwego basu na koncerty”. Od czasu występów na żywo w 2019 roku zespół nie miał basisty na żywo. Będąc w Australii w marcu 2019 roku na Download Festival, zespół po raz pierwszy zaprezentował publice cztery nowe piosenki na żywo, w tym „Bow Down”, „Breaking Down”, „Gasoline” i „DOA”. 18 marca 2019 r. Zespół wydał trzeci singiel z nowego albumu „Paranoid”. Album „Trauma” ukazał się 29 marca 2019 r.  Krążek od samego wydania przyniósł zepołowu sukces, będąc czwartym najlepiej sprzedającym się albumem tygodnia w USA, a jego pierwszy singiel „Breaking Down” znalazł się w pierwszej dziesiątce listy Billboard Mainstream Rock Songs. W dniu 6 sierpnia 2019 roku zespół A Day to Remember ogłosił, że I Prevail, Beartooth i Can’t Swim będą wspierać ich podczas ich głównej trasy koncertowej „Degenerates”.

I Prevail „Trauma”

W listopadzie 2019 zespół otrzymał dwie nominacje do nagrody Grammy- za najlepszy rockowy album dla „Trauma” i najlepszy metalowy występ dla „Bow Down”.

Obecnie zespół jest w europejskiej trasie koncertowej promującej najnowszy krążek „Trauma”. W ramach tournee amerykanie odwiedzą także i nasz kraj. Ich jedyny koncert w Polsce odbędzie się 4.03.2020 w Warszawskiej Proximie.

Obecny skład zespołu:

Brian Burkheiser – wokal
Eric Vanlerberghe – scream i wokal
Steve Menoian – gitara prowadząca i bass w stusiu
Dylan Bowman – gitara rytmiczna
Gabe Helguera – prerkusja

I Prevail, materiały promocyjne zespołu