HOOK – Próchno (2020)- recenzja

0
29

W 2013 roku perkusista świętokrzyskiej formacji RED BRIDGE Mateusz Salata postanowił stworzyć własny projekt- HOOK. W 2014 roku pojawiła się propozycja podpisania umowy z wydawcą, a do współpracy zostali zaproszeni Marcin „Broda” Padusiński, Bartkek Adamczyk i Paweł „Oko” Okła. W 2016 roku zespół wydał debiutancki album „BUNT”.

 

31 stycznia 2020 został wydany drugi krążek zespołu „Próchno”.

Na płycie znajduje się 11 kawałków pełnych dobrego rockowego brzmienia. Zarówno w żywych, wręcz hard rockowych kawałkach, jak i tych wolniejszych piosenkach znajdziemy przyjemnie płynące dźwięki gitar, o różnym stopniu skomplikowania solówki gitarowe oraz dobre technicznie rytmy perkusji. Dopełnia je momentami lekko chropowaty wokal Mateusza, wyśpiewującego życiowe teksty, które kilku słuchaczy mogą zmusić do refleksji. W niektórych piosenkach ciekawą barwą głosu ze słuchaczami podzielił się też Oko.

Utwory na płycie składają się w spójną całość, choć dla mnie jako wziętego słuchacza mocniejszych brzmień brakuje nieco dynamiczniejszego grania pomiędzy piosenkami „Psi Los” i tytułową „Próchno”. Po rozłożeniu płytki na poszczególne utwory, znajdziemy kilka perełek, a szczególną uwagę przyciągają trzy z nich. Wpierw rozpoczynający krążek kawałek „Racja”- to prawdziwa petarda! Żywy, skoczny i wciągający utwór z dobrym tekstem, po prostu ma wszystko, co potrzeba hitowi zdobywającemu popularność. Z kolei w piosence „Psi Los” pojawia się budująca napięcie zmiana tempa, idealnie dopasowana do kontentu śpiewanych zwrotek, a pod koniec słychać piękną solówkę gitarową. Niestety mam wrażenie, że piosenka się jakby urywa i na końcu brakuje jej jeszcze kilku dźwięków, pozostawiając odczucie pewnego niedosytu. Jest tak dobra, że mogła by trwać dłużej. To samo tyczy się końca piosenki „II Wieże”, która wpada w ucho dzięki melodyjnej gitarze prowadzącej i bardzo dobrym, przeplatającym się wokalom Mateusza i Pawła. Te trzy perełki należą do piosenek, które można by odgrywać w kółko i wciąż nie ma się ich dość.

Krótko podsumowując- Płytkę „Próchno” uważam za godną polecenia. Na tym krążku większość rockowych melomanów znajdzie piosenki, do których chętnie będzie wracać, a całokształt przypadnie im do gustu.

01. Racja https://youtu.be/qJ31HOgGRQ0

02. Oddycharz https://youtu.be/w2UQ2NoX3Pg

03. Credo https://youtu.be/SFLB5BODwIY

04. Psi Los https://youtu.be/yT9R2kMn3mo

05. Próchno https://youtu.be/hMUvSu2h2GQ

06. Gnojek https://youtu.be/oIYxO3VS_00

07. Coco Szalet https://youtu.be/AzmoyBIGWBM

08. WychOFFanie https://youtu.be/pnPV_BIbwuc

09. II Wieże https://youtu.be/OS-j83jGzZ0

10. Zbyt https://youtu.be/7RDKkDfQ7Ho

11. Na Pełnym Morzu https://youtu.be/5j852Yh9md4

Płytę można nabyć:

https://goramuzyki.pl/produkt/prochno/

https://www.empik.com/prochno-hook,p1…

Słuchaj HOOK na:

Spotify: https://open.spotify.com/album/2skxcZ…

iTunes: https://music.apple.com/pl/album/pr%C…

Deezer: https://www.deezer.com/pl/album/13180…

Tidal: https://listen.tidal.com/album/131290902

Nagrania zrealizowano w Sali Bankietowej Hotelu Patver w Borkowie oraz Klubie KAESEMEK w Końskich w 2018 r. Realizacja nagrań, edycja, mix i mastering: Mateusz Salata Grafika i rysunki: Mateusz Twardoch

HOOK

Mateusz Sałata – wokal/gitara

Paweł „Oko” Okła – wokal/gitara

Marcin „Broda” Padusiński – gitara basowa

Bartek Adamczyk – perkusja

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here